fbpx

Pohybový čarodejník

Ladislav Cmorej, choreograf
Foto: Daša Šimeková a archív L.C.

Pochádza zo Spišskej Novej Vsi, je vyštudovaný pedagóg. Venuje sa však profesionálnemu tancu, divadelnej i filmovej choreografii a pohybovej spolupráci, je umeleckým šéfom multižánrového tanečného zoskupenia CreDance. Žije a pracuje najmä v Bratislave, ale často aj v zahraničí.

Na začiatku bolo

Bol som hyperaktívne dieťa, ktoré z vlastnej iniciatívy absolvovalo všetky športy – bojové umenia a tak. To mi vydržalo do osemnástich rokov, potom som ešte ďalej tancoval. V rodnom meste i v Bratislave. A tak som sa dostal k príležitosti vystupovať a účinkovať v muzikáloch.

Môj príbeh

Ešte ako tanečník som bol ako špongia, nasával som všetko okolo seba. Spolupracoval som s kdekým, folkloristami i hip hopermi. Keďže som mal veľa nápadov a rád som sa o ne podelil, začali si ma všímať a angažovať aj ako asistenta pri choreografii. Tak som sa dostal do situácie, s ktorou som vôbec nerátal, v tom čase som ešte študoval na FTVŠ a mal som byt fyzioterapeut či masér a zrazu som bol choreograf. Takže teraz už šiesty rok naplno choreografujem. Sám ešte aktívne tancujem, ale nemám na to už veľmi čas.

Čas dozrievania

Dalo by sa povedať, že som otvorený ku všetkým formám pohybu. Nerobím už len tanec ale i pohybovú spoluprácu – napríklad, ako má dať herec na scéne facku. Ako previesť predstavu režiséra do aktivity herca. Dovolil by som si pomenovať sám seba „pohybovým čarodejníkom všeho druhu“. Dozrievam aj vnútorne, už dokážem povedať nie a nerobím veci, ktoré ma až tak nebavia. Darí sa mi akosi lepšie napĺňať nielen režisérske ale i svoje vlastne umelecké predstavy. Mám takú métu pred sebou, že by som aj niečo mohol sám režírovať, ale s pokorou priznávam, že to je projekt ešte na veľa veľa rokov. Ako tanečník som si splnil všetky sny, takže by ma nezlomilo, keby som už netancoval. A divadlo milujem, tam sa dokonale realizujem.

Silné vlastnosti

Myslím si, že som do vienka dostal autonómny šťastný systém DNA. Medziľudské konflikty, majetkové spory a nevraženie sa ma vôbec netýka. Mám jednoducho pozitívnu myseľ a teším sa zo života. A zistil som, že dokážem presvedčiť kohokoľvek na čokoľvek, ale nezneužívam to. Rád robím ľuďom radosť.

Najväčší úspech

Z interpretačného hľadiska som bol súčasťou jedného predstavenia, slovenskej choreografky Lenky Vagnerovej, v Čechách. Volalo sa to Jezdci. Pochodili sme s tým predstavením po celom svete. A Lenka je, paradoxne, najviac známa v zahraničí a na Slovensku ju temer nikto nepozná. Takže som bol absolútne unesený, lebo mi ľudia, ktorých poznám len z Youtube, prišli osobne, po predstavení, zablahoželať k výbornému výkonu, pod jej vedením.

Vstup
Obsah tejto webstránky je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.