fbpx

Muž s dobrou muškou

Mário Podmaník, Prezident sv zväzu rybárov muškárov
Foto: archív M.P.

Prezident celosvetovej federácie športových rybárov muškárov (FIPS-Mouche). Pochádza z Partizánskeho, v súčasnosti žije v Bratislave, pracuje a cestuje po celom svete.

Na začiatku bola

Náhoda. S otcom som sa síce od detstva venoval rybárčeniu, no v podstate náhodou som sa dostal na majstrovská Európy v muškárení, ktoré sa v roku 1998 konali na Slovensku. Vyskytli sa tam určité problémy s počítačovým spracovaním výsledkov a ja ako profesionálny IT manažér som dokázal operatívne pomôcť. Moje schopnosti tak zapôsobili na organizátorov, že ma v roku 2000 oslovili s ponukou na spoluprácu. Predstava, že mám ako historicky prvý Slovák možnosť pôsobiť v najvyššom riadiacom orgáne muškárskej federácie, aktívne ovplyvňovať dianie a smerovanie v nej, ako aj komunikovať so zástupcami 40-tich národných zväzov, ma doslova ohromila. Ale mám rád výzvy, tak i túto som prijal.

Môj príbeh

Vo FIPS -Mouche som začal ako generálny sekretár, neskôr som postúpil na pozíciu viceprezidenta a v roku 29016 ma svetová organizácia zvolila za prezidenta. V pozícii, ktorú zastávam, sa nezriedka dostanem do kontaktu s najvyššími zástupcami a vrcholnými predstaviteľmi hosťujúcich krajín. Je to časovo náročné, ale nikdy som ani minútu neľutoval, že som sa na to dal. Moja záľuba a koníček sa stali mojou prácou. Nie každý má v živote také šťastie.

Čas dozrievania

Vo svetovej organizácii FIPS-Mouche sa pohybujem už 19 rokov a naďalej pracujem aj v IT oblasti. Každý mesiac aspoň jeden týždeň strávim cestovaním po svete. Naša organizácia je supervízorom i garantom muškárskych rybárskych pretekov po celom svete, zabezpečujeme najvyššie majstrovské súťaže juniorov i seniorov. To znamená, že keď sa napríklad vo Fínsku majú konať majstrovstvá sveta, tak minimálne rok predtým tam vycestujem kvôli inšpekcii i organizácii. Najcennejšie poklady: Najviac si cením, že som za tie roky mohol spoznať mnohé vzdialené krajiny a ich obyvateľov, navštívil som Patagóniu, Austráliu, Kanadu, USA, Nový Zéland či Tasmániu. Teší ma, že som mal príležitosť spoznať miesta, ktoré nie sú bežným turistom prístupné. Zažil som, ako sa k svojim prírodným zdrojom správajú iné krajiny a ako si cenia možnosť usporiadať celosvetové podujatia tohto typu. Čím menšia krajina, tým viac si váži takéto príležitosti propagácie.

Moje silné vlastnosti

Na jednej strane som ešte stále aktívny muškár – športovec a dokážem sa vcítiť do súťažiaceho a jeho pohľadu na preteky. Na strane druhej, vekom a skúsenosťami som dozrel do stavu, keď mi riadenie nadnárodnej organizácie prináša zadosťučinenie, že moja práca má zmysel a že za sebou vidím výsledky.

Najväčší úspech

Keď som začínal, FIPS-Mouche bola skôr taká old schoolová skupina gentlemanov anglického typu. Dnes je to moderná organizácia, ktorá má svoje presne určené štandardy a postupy, naším netradičným športom oslovujeme i mladých moderných ľudí. FIPS-Mouche poskytuje garanciu toho, že tento šport sa realizuje na najvyššej úrovni a nech sa kdekoľvek konajú majstrovstvá športových muškárov, všade majú zaručené rovnaké súťažné podmienky. Myslím, že veľkou mierou i mojou zásluhou.

Vstup
Obsah tejto webstránky je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.