fbpx

Obrazy z dobrých rúk

Robert Hromec, akademický maliar
Foto: archív R.H.

Pochádza zo Žiliny, študoval v New Yorku, dnes žije a pracuje v Bratislave, svoje diela vystavuje po celom svete – v Benátkach, Miláne, New Yorku.

Na začiatku bolo

Od detstva som v sebe cítil potrebu tvoriť. Bolo to také intuitívne, mal som jasnú predstavu o tom, čo chcem robiť. Nebolo to len čisté maľovanie. Vytváral som rôzne inštalácie i sochy z hliny. Tento tvorivý proces ma, od počiatku, vnútorne obohacoval a upokojoval, v tom nepokojnom čase dospievania mi prospieval. Mal som to šťastie, že moji rodičia ma veľmi podporovali.

Môj príbeh

Cesta k ozajstnému výtvarnému umeniu nebola pre mňa vôbec jednoduchá. Ako chlapec zo Žiliny som sa na Vysokú školu výtvarných umení (VŠVÚ) hlásil dvakrát. Najprv som, ako bolo v tých rokoch zvykom, nemal ten správny robotnícky pôvod. Tak som si ho rokom manuálnej driny, ako pomocný robotník, vytvoril. V septembri 1989 ma napokon na VŠVÚ prijali. A hneď počas prvého ročníka sa mi naskytla možnosť ísť študovať do USA. Nebolo to také jednoduché, ako sa na začiatku zdalo. Potreboval som veľa síl, peňazí a pomoci rodiny i známych, ale napokon som sa dostal na Hunter College v New Yorku. Aby som mal za čo študovať, pracoval som ako čašník, predával zmrzlinu, pomáhal na stavbe i vypomáhal v Metropolitnom múzeu. Napokon som v Amerike strávil 8 a pol roka. Na Slovensko som sa vrátil v roku 1998. Tu odvtedy žijem a tvorím.

Čas dozrievania

Ja som už v Amerike vystavoval a v 1996 som mal veľkú výstavu v Prahe. Postupne som sa vrátil aj na slovenskú umeleckú scénu. Ale prevažne sa orientujem na zahraničie. Som rád, že sa mi darí zaujať svojimi dielami.  Umelec vždy svoju tvorbu pociťuje ako cestu, smerovanie k niečomu a na tejto púti sa v rôznych obdobiach inšpiruje odlišnými vecami. Mňa na začiatku zaujala snivosť surrealizmu, potom na mňa vplývala antika a vlastne celkovo princípy humanizmu. V mojich prácach sa to prejavuje prítomnosťou ľudských rúk – ako pozitívneho objektu (ruka nežná, hladiaca, láskavá, podporujúca). Druhým trvalým symbolom je oko – je niečo, čo dohliada nad morálkou, etikou a niečo, čo vtiahne pozorovateľa do obrazu. A toto všetko podporuje môj autorský štýl „print-painting“.

Silné vlastnosti

Schopnosť analyzovať a usilovne pracovať. Nedostal by som sa tam, kde som, keby som systematicky na sebe nepracoval. Disciplinovane neplánoval a nedodržiaval svoje plány. Budím sa zavčasu ráno, nie som bohém, ktorý vyspáva dlho. A plním všetky úlohy, ktoré som si sám zadal.

Najväčší úspech

Moji traja synovia. A v umeleckej oblasti? Dúfam, že ten najväčší úspech mám ešte len pred sebou. Ale celkom hrdý som na knihu „Robert Hromec: New Mixed-Media Paintings on Aluminum Plate“, ktorá vyšla v USA v 2013 a ktorá je vo všetkých prestížnych amerických múzeách. Mal som, napríklad, veľmi úspešnú výstavu v Benátkach pred dvomi rokmi. Ale najviac ma potešilo, keď do môjho bratislavského ateliéru prišiel bývalý prezident onoho Metropolitného múzea v New Yorku, kde som kedysi pracoval a kúpil si môj obraz :-).

Vstup
Obsah tejto webstránky je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.