Muž v kuchyni, foodbloger Juraj pripravil v spolupráci s Karpatským KB špecialitu, inšpirovanú talianskou gastronómiou. Viete čo je to Tartufo, alebo Triffle alebo Lanýž, alebo jednoducho hľuzovka? Tento recept výnimočne prepája slovenskú legendárnu chuť KB s unikátnou ingredienciou.
Seriál receptov s Karpatským KB v pánskom podaní je dôkazom toho, že poctivé menu, varenie, ale aj pečenie si môžu vziať na starosť aj páni. Na zaujímavom spojení chutí si však rozhodne pochutí celá rodina. Tak vyskúšajte netradičné varenie a pečenie aj vy!
Recept suroviny:
Postup:
V miske zmiešame suroviny na cesto, aby sa ľahko spojili, presunieme na pracovnú dosku a miesime približne 5-7 minút, kým nám nevznikne hladké cesto. Zabalíme do potravinárskej fólie a necháme 30 minút odležať v chladničke.
Cesto vyvaľkáme a spracujeme (ideálne v strojčeku na domáce cestoviny), najprv na široké pásy (ako na lasagne), potom priamo na cesto postrúhame čerstvú hľuzovku (cca 1/3), preložíme cesto na polovicu a opäť prelisujeme, aby sa cesto spojlo a hľuzovka sa zapracovala priamo do cesta.
Nádstavcom na tagliatelle/pappardelle vytvoríme „slíže“ a následne dáme cestoviny uvariť do vriacej osolenej vody približne na 1 minútu.
Medzičasom na panvici speníme maslo, podlejeme Karpatským KB a na to postrúhame ďalšiu cca 1/3 hľuzovky. Následne pridáme cestoviny, podlejeme vodou z cestovín a za stáleho premiešavania varíme ďalej.
Po chvíli pridáme na jemno nastrúhaný parmezán, v prípade potreby pridáme ďalšiu vodu, v ktorej sa varili cestoviny a nakoniec aj maslo. Miešame, až kým nám nevznikne krémová omáčka.
Pri servírovaní ešte navrch postrúhame zvyšok čerstvej hľuzovky.
TIP muža v kuchyni: Ak nie je čas či chuť robiť domáce cestoviny, stačí uvariť kúpené zachladené, čerstvé alebo sušené tagliatelle. Postup na omáčku je rovnaký, len do omáčky a na ozdobu nastrúhame primerane viac hľuzovky (nakoľko bude chýbať v cestovinách).
Dobrú chuť Vám praje Karpatské KB.
Dobrú chuť Vám praje Karpatské KB
Zaujímavosť:
Po slovensky hľuzovka, známa aj ako „Tartufo bianco“ alebo „Tartufo negro“, alebo ďalšie jej odrody, dozrievajú od septembra do začiatku januára vo svojej domovine v severnom Taliansku, najmä v Piemonte a vo francúzskom Périgorde. Vyskytujú sa aj v strednom Taliansku, južnom Francúzsku, Rumunsku, Chorvátsku a Bulharsku. U nás sa našlo niekoľko veľkých exemplárov pri Dunaji. A dnes už sa pestujú aj cielene na farmách. Využívajú sa rôznou formou v gastronómii a svojou jedinečnou arómou a chuťou majú schopnosť pozdvihnúť jedlá na úroveň vysokého kulinárskeho zážitku. Sú vyhľadávanou delikatesou, ktorá je kvôli svojej vzácnosti považovaná za luxusný a exkluzívny tovar.
Foto a recepty v spolupráci s Karpatským KB vytvoril Juraj Praženka.
Inšpirujte sa, viac ako 60 rôznych inšpiratívnych receptov nájdete na www.karpatskebrandy.sk.
TIP: Lahodná chuť pre vaše recepty
Tradiční kuchári, ale aj moderní a kreatívni fanúšikovia varenia mimoriadne ocenia pri príprave receptov kvalitu troch verzií Karpatského KB. Karpatské KB je tradičný slovenský produkt, ktorý poznajú už viaceré generácie. Súčasťou nápoja je kvalitný vínny destilát aj slovenský med. Má plnú vyváženú chuť a jemnú vôňu s nádychom vanilky a sušeného ovocia. Môžete si ho vychutnať aj samostatne, ku šálke kávy, v miešaných nápojoch, či už studených alebo horúcich.
Karpatské KB nájdete za výhodné ceny aj na e-shope: www.najnapoje.sk