fbpx

50 rokov výnimočnosti

Za výnimočným brandy rozhodne netreba chodiť ďaleko. Legendárne brandy máme aj u nás na Slovensku. Je ním Karpatské brandy Špeciál, alebo KBŠ, ako mu dnes mnohí hovoria. Už celé pol storočie sa dodržiava výrobný postup, zaručujúci jeho výnimočnosť, ktorou hrdo konkuruje aj medzinárodne uznávaným brandy.

KBŠ má veľmi zaujímavú históriu. Jeho príbeh sa začal už pred 50 rokmi, keď majstri pezinskej pálenice prijali výzvu vytvoriť kvalitné slovenské brandy, ktoré sa malo používať ako expedičný likér pri výrobe známeho sektu Hubert. Čerpali z vedomostí získaných priamo vo Francúzsku v oblasti Cognac. V roku 1968 sa pod ich vedením vydestiloval prvý vínny destilát, ktorý následne vyzrieval v dubových sudoch. Po rokoch vyzrievania vzniklo unikátne slovenské brandy s výraznou vôňou dreva, orieškov a plnou chuťou sušeného ovocia a vanilky. Produkt natoľko výnimočný nemohol ostať utajený v pivniciach a rozhodlo sa o jeho samostatnom uvedení pod značkou Karpatské brandy Špeciál. Vďaka dodržiavaniu polstoročím osvedčeného postupu výroby, chutí KBŠ rovnako skvele aj dnes. Jeho vysokú kvalitu oceňujú nielen slovenskí priaznivci brandy, ale aj odborníci na súťažiach v zahraničí, kde opakovane získava najvyššie ocenenia.

Ako si vychutnať Karpatské brandy Špeciál?

Na to, aby ste si skutočne vychutnali KBŠ, nepotrebujete veľa. Ideálna teplota na podávanie je od 17 do 21 stupňov Celzia, pretože práve pri tejto teplote sa naplno rozvinú jeho aromatické zložky. Záleží aj na tom, z akého pohára pijete. Typický pohár na nízkej stopke, so širokou čašou, ktorá sa smerom hore zužuje, sústredí nádhernú vôňu nápoja tesne pod jeho okrajom a prehĺbi tak pôžitok z pitia. Ideálny materiál je číry krištáľ, v ktorom vynikne iskrivá jantárová farba. Po naliatí nechajte brandy asi minútu dýchať. Jeho vôňa a chuť príjemne rozkvitnú, keď čašu zohrejete dlaňou a jemnými krúživými pohybmi ruky, brandy občas mierne zvírite a zamiešate. Doprajte si dúšok tohto slovenského pokladu a potešte svoje zmysly jeho jantárovou farbou, intenzívnou vôňou a plnou chuťou.

Článok vyšiel v časopise ForMen

Vstup
Obsah tejto webstránky je vhodný len pre osoby staršie ako 18 rokov.