Ako sa Francúzi dostali do slovenských domácností
…alebo každý z nás má v sebe čosi francúzske
Posledné týždne sa nesú najmä v duchu majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa tento rok konajú v rozličných francúzskych mestách. Treba uznať, že slovenskí futbalisti sa veľmi úspešne na Eure 2016 udomácnili. Aspoň trochu sme to tým Francúzom vrátili. Tí sa totiž v našich životoch udomácnili už veľmi dávno a zdá sa, že natrvalo. Veď posúďte sami, koľko z nasledujúcich francúzskych špecialít obľubujete aj vy.
Dijon, hlavné mesto horčice
Nečudo, že Francúzi sú tak trochu horenosy. To im jednoducho horčica stúpa do nosa. Presný pôvod horčice nie je známy, ale čo je isté je, že v Európe sme ju poznali ešte oveľa skôr, ako sa k nám dostalo korenie z Indie. Tajomstvo výroby bolo prísne strážené a tak si túto dobrotu spočiatku užívali len v kláštoroch. Hlavným mestom horčice sa stal francúzsky Dijon, ktorého horčica je preslávená po celom svete. Rovnako obľúbená je v slovenskej kuchyni. Jej výrazná ostrá chuť sa tak dokonale hodí k údenému, párkom či klobáskam.
Staršia ako ľudská reč
Slováci sú národ spevavý. Ľudovky, moderné alebo klasika, spievame pri každej príležitosti. Zvlášť obľúbené sú tzv. šansóny, ktoré preslávila najmä Hana Hegerová. Kde však vznikol šansón? No predsa vo Francúzsku. Pôvodne sa týmto názvom označovala akákoľvek pieseň. Dnes takto označujeme piesne, ktoré sa líšia od klasických najmä náročnejšími textami a takpovediac hereckou interpretáciou. No a najznámejšiu francúzsku šansonierku Edith Piaf snáď netreba nikomu predstavovať.
Každý koňak je brandy
Pálenka z vína sa vyrábala v Európe už od 12. alebo 13. stor. Bola obyčajne veľmi silná a spočiatku slúžila výhradne ako liek alebo anestetikum. Neskôr však začala prenikať do vyšších vrstiev spoločnosti ako nápoj. Najznámejším miestom, kde sa nápoj vyrábal bola francúzska oblasť Cognac, ktorá je do dnešných dní posiata tisíckami hektárov viníc. Ani Slováci sa ale nemusia hanbiť. Obľúbené Karpatské brandy špeciál, ktoré zreje minimálne päť rokov v dubových sudoch je jedným z našich najobľúbenejších nápojov. Vyznačuje sa charakteristickou zlato-jantárovou farbou, výraznou vôňou a plnou chuťou sušeného ovocia. Karpatské brandy špeciál je svojou kvalitou porovnateľné so špičkovými francúzskymi brandy.
Jedny veľké s kečupom
Existuje niekto, kto by ich nemiloval? S kečupom, majonézou, omáčkami, vlnkové, dlhé, do rúry, na akýkoľvek spôsob, hranolky skrátka nemôžu byť zlá voľba. Kde má však pôvod tento tradičný pokrm slovenských kúpalísk? Nie je prekvapením, že v tom majú opäť prsty Francúzi. Traduje sa, že prvé vyprážané hranolky sa predávali v parížskych pouličných stánkoch krátko po veľkej revolúcií v 18. storočí. Belgičanov sa ale, prosím, nepýtajte.